Czy picie kranówki jest bezpieczne? Fakty i mity
Czy woda z kranu jest bezpieczna i można ją pić bez obaw? Ta kwestia zapewne nurtuje wiele osób. Na ten temat można usłyszeć zarówno wiele niesprawdzonych informacji, jak i tych rzetelnych oraz wiarygodnych. Dlatego też w tym artykule przestawimy najpopularniejsze i najczęściej powielane mity oraz fakty.
Które informacje dotyczące picia wody z kranu są nieprawdziwe?
Do mitów z pewnością można zaliczyć to, że taka woda wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Nic bardziej mylnego – nie ma powodów do niepokoju. Wynika to z tego, że jej jakość jest szczegółowo sprawdzana i podlega licznym obostrzeniom. Są to nie tylko wymagania narzucone przez Unię Europejską, ale także przez lokalne sanepidy, które na bieżąco badają wodę w naszych kranach. Dlatego też w jej składzie nie mogą znajdować się zanieczyszczenia czy inne szkodliwe substancje, które mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie bądź wywołać chorobę. Kolejnym, często powielanym mitem jest to, że woda z kranu nie ma żadnej wartości. Jednak tę informację również można zaliczyć do mitów. Taka woda jest bogata w różnego rodzaju minerały, którymi są między innymi magnez, wapń czy sód.
Jakie są prawdziwe informacje na temat picia wody z kranu?
Faktem jest to, że woda z kranu (w szczególności, gdy jest twarda, a my nie mamy zmiękczacza wody), może mieć nieprzyjemny smak, zapach, osad, a także przesuszać nasze włosy, skórę, a nawet prowadzić do alergii. Co więcej, również stara armatura często wpływa negatywnie na jakość wody oraz jej walory smakowe. Dlatego też w takiej sytuacji najlepszym pomysłem jest wykorzystanie filtrów do wody. Ponieważ pomogą one usunąć pozostałe w niej zanieczyszczenia, zawiesinę, a także wpłyną korzystnie na jej smak oraz zapach.