Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     separator      masz pytanie
 zadzwoń
 (22) 643 62 97

Czym są lampy UV do wody i na jakiej zasadzie działają?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów służących do uzdatniania wody, a jednymi z nich są lampy UV. Gdzie się je stosuje, na jakiej zasadzie działają oraz jakie są ich główne zalety?

 

W jaki sposób lampy UV umożliwiają oczyszczenie wody?

Lampy UV do wody generują promieniowanie ultrafioletowe, które pozwala na zniszczenia bakterii i wirusów dzięki niszczeniu ich materiału genetycznego. Współczynnik usuniętych mikroorganizmów sięga nawet 99,5%, co potwierdza, że jest to metoda o bardzo dużej skuteczności. Urządzenia te wyposażone są w promienniki z kwarcowego szkła, odpowiadającego za generowanie promieni UV. Promieniowanie w nich wynosi od 240 do 280 nm, przy czym za najskuteczniejsze uważa się fale o długości 254 nm. Dodatkowym elementem wchodzącym w ich skład jest także konstrukcja zewnętrzna zwana tubusem, najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej, która odporna jest na procesy korodowania.

 

Zalety lamp bakteriobójczych

Jedną z głównych zalet lamp UV do uzdatniania jest fakt, że nie powodują one wydzielania do wody środków chemicznych, tak jak ma to miejsce np. w przypadku chlorowania. Dodatkowo po zainstalowaniu urządzenia działa ono samoczynnie i nie wymaga od właścicieli dozowania różnorakich środków i pamiętania o ich zastosowaniu. Ogromnym atutem jest ponadto fakt, że oczyszczona ultrafioletem woda nie zmienia swoich walorów smakowych, co ma ogromne znaczenie przy używaniu jej do gotowania. Podczas procesu nie są także usuwane cenne minerały, w tym magnez czy wapń.

 

Czy lampa UV jest wystarczająca do oczyszczania wody?

O ile lampa radzi sobie z mikroorganizmami, to powinna być dodatkiem w przypadku wody mocno zamulonej, z dużą ilością piasku i rdzy. Wówczas powinno się montować urządzenia wspomagające oczyszczanie, w tym głównie filtry mechaniczne, będące najskuteczniejszym sposobem eliminowania większych zanieczyszczeń. 

Lampy UV to nowoczesne, skuteczne i bezpieczne urządzenia, służące do dezynfekowania wody, które dodatkowo zajmują w naszych domach bardzo mało miejsca.