Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     separator      masz pytanie
 zadzwoń
 (22) 643 62 97

Na co zwrócić uwagę wybierając filtr podzlewozmywakowy?

Filtry do wody cieszą się coraz większą popularnością w gospodarstwach domowych, ponieważ to doskonały i wygodny sposób na poprawienie jej jakości. Co więcej – montaż filtrów do oczyszczania wody to także rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, które pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze przeznaczane dotychczas na zakup wody w plastikowych butelkach. W tym artykule skupimy się na kuchennych filtrach podzlewozmywakowych. Czym kierować się przy zakupie tego urządzenia i jakie są jego rodzaje?

Od czego zależy wybór filtra podzlewozmywakowego?

Ten rodzaj filtrów montuje się najczęściej w kuchni bezpośrednio pod zlewem. Wybierając odpowiednie urządzenie, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by pochodziło od sprawdzonego producenta, dzięki czemu będzie nam służyło przez długi czas. Dlatego w naszej ofercie znajdują się renomowane produkty EcoWater Systems, które wyróżnia najwyższa jakość. Zanim zdecydujemy się zakupić filtry podzlewozmywakowe, warto także zwrócić uwagę, jaki jest stan wody w naszym domu. Jeśli jest zanieczyszczona i twarda, pozostawia osad na naczyniach i kamień na urządzeniach gospodarstwa domowego, a także negatywnie wpływa na stan naszej skóry czy włosów – postawmy na system odwróconej osmozy EcoWater. Ten rodzaj filtra jest wyposażony w półprzepuszczalną membranę, która dokładnie wychwytuje wszystkie zanieczyszczenia. Dzięki temu możemy cieszyć się czystą wodą o doskonałej jakości. Jednak należy pamiętać, że jego zamontowanie wymaga większej ilości miejsca niż w przypadku tradycyjnego filtra.

Jeśli z kolei zależy nam na poprawie jakości wody pitnej – jej smaku oraz zapachu, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wybór łatwego w montażu mikrobiologicznego systemu filtrującego EcoWater EPS 1000. To urządzenie jest wyposażone w dwa rodzaje wkładów – węglowy oraz mikrobiologiczny, które pomogą usunąć z wody wszystkie zanieczyszczenia, bakterie oraz wirusy, dzięki czemu doskonale poprawią jej jakość, smak i pozostałe parametry.