Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     separator      masz pytanie
 zadzwoń
 (22) 643 62 97

Na czym polega chlorowanie wody?

Woda jest niezbędna w wielu sytuacjach. Duże znaczenie ma jednak jej jakość i czystość, czyli brak drobnoustrojów i szkodliwych mikroorganizmów, które mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia. Jednym z procesów, który umożliwia zwiększenie przydatności wody jest chlorowanie. Na czym w praktyce ono polega? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Dlaczego oczyszczanie wody jest ważne?

Konieczność oczyszczania dotyczy przede wszystkim własnych ujęć, które doprowadzają wodę ze studni do budynków mieszkalnych. Chociaż woda ta może wydawać się pozornie czysta, konieczne jest jej przebadanie. Okazuje się bowiem, że prawie 90% polskich studni nie spełnia stawianych im wymogów.

Jeśli badania wykażą, że woda zawiera szkodliwe drobnoustroje, konieczne jest jej oczyszczanie. Istnieje kilka metod, które to umożliwiają. Niektóre z nich to ozonowanie, sterylna filtracja, dezynfekcja promieniowaniem ultrafioletowym UV, a także chlorowanie. Co warto wiedzieć o ostatniej z wymienionych metod?

Jak przebiega chlorowanie wody?

Chlorowanie jest jedną z najdłużej wykorzystywanych metod uzdatniania wody w Warszawie. Technika ta jest także stosunkowo prosta, ponieważ polega na dodaniu do cieczy właściwie dobranej substancji – głównie chloru gazowego lub podchlorynu sodu. Środki te zabijają szkodliwe mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy.

W celu uproszenia i przyśpieszenia procesu chlorowania wykorzystywane są nowoczesne urządzenia, które dopasowują stosunek zastosowanej substancji do ilości wody, a także do jej pH.

Zalety chlorowania wody to m.in.:

  • wysoka skuteczność i szybkość przeprowadzenia procesu oczyszczania,
  • możliwość osiągnięcia doskonałych rezultatów przy jednoczesnych niskich kosztach,
  • możliwość stosowania w przypadku wykrycia różnych drobnoustrojów.