Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     separator      masz pytanie
 zadzwoń
 (22) 643 62 97

Na czym polega zmiękczanie wody?

Twarda woda to duży problem w naszych domach i mieszkaniach. Powoduje odkładanie się kamiennego osadu w sprzętach AGD i na armaturze łazienkowej, co skraca żywotność urządzeń oraz zwiększa zużycie energii. Dzieje się tak za sprawą dużej zawartości związków różnych pierwiastków w wodzie, przede wszystkim wapnia i magnezu. Dzięki nowoczesnym zmiękczaczom możliwa jest zmiana składu chemicznego wody, a co za tym idzie – zmiękczenie jej. Na czym polega ten proces?

Zmiana składu chemicznego wody

Według polskiej normy twardość wody powinna mieścić się w zakresie 60 – 500 mg CaCO3/dm3. W gospodarstwach domowych za optymalną twardość uznaje się 60 - 100 mg CaCO3/dm³. Proces zmiękczania polega na zastąpieniu jonów powodujących twardość, jonami sodu. Zmiana składu chemicznego wody (wymiana jonowa) następuje poprzez przepływ wody przez specjalne urządzenia nazywane zmiękczaczami, które zawierają żywicę jonowymienną (silnie kwaśny kationit) odpowiedzialną za tę reakcję. Dodatkowo kationity usuwają z wody dwuwartościowe żelazo, mangan i amoniak. Z czasem pojemność jonowymienna złoża zmniejsza się, a co za tym idzie niemożliwa jest wymiana jonów i zmiękczanie wody. Aby przywrócić pierwotne funkcje zmiękczacza, należy go zregenerować, czyli przepłukać złoże roztworem chlorku sodu. Regeneracja pozwala na ponowne naładowanie złoża, gdyż roztwór zawiera duże stężenie jonów sodu. Im twardsza woda, tym mniejsza wydajność zmiękczacza i częstsza konieczność regeneracji. Zmiękczacze wody montowane są w domach przy głównym przyłączu zimnej wody oraz blisko odpływu kanalizacyjnego, przez który odprowadzane są popłuczyny powstałe na wskutek procesu regeneracji zmiękczacza.

 

Cechy zmiękczaczy

Producenci nowoczesnych zmiękczaczy wody idą z duchem czasu i tworzą urządzenia w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadały potrzebom współczesnych klientów. Sprzęt wyposażony jest w system Wi-Fi, co pozwala na ciągły monitoring procesu zmiękczania wody oraz łatwy kontakt z użytkownikiem i serwisem. Zmiękczacze posiadają wbudowany czujnik poziomu soli, którzy regularnie mierzy jej zawartość w zbiorniku i odpowiednio wcześniej informuje właściciela, kiedy jej poziom spada. Praca zmiękczacza odbywa się w trybie automatycznym, a cykl regeneracyjny odbywa się w nocy, kiedy zużycie wody jest statystycznie najmniejsze (podczas regeneracji złoża zmiękczacz nie uzdatnia wody). Zmiękczacze występują ponadto w kilku rozmiarach pozwalających na optymalny dobór urządzenia, posiadają estetyczne obudowy, są wytrzymałe i wyposażone w dodatkowe funkcje, jak np. automatyczne oświetlenie zbiornika podczas uzupełniania soli.