Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     separator      masz pytanie
 zadzwoń
 (22) 643 62 97

Odżelazianie wody - dlaczego jest tak ważne?

Stacja uzdatniania dba o to, by woda płynąca w domowej instalacji wykazywała odpowiednie parametry - zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku. Ten dokument określa jakość wody dopuszczonej do spożycia. Aby dobrać odpowiedni system uzdatniania, trzeba zatem wiedzieć, jaka woda znajduje się w instalacji. W tym celu należy przeprowadzić badania wskazujące, które parametry zostały przekroczone. Ekspertyzę można wykonać w laboratorium lub zlecić ją regionalnej stacji Sanepidu.

Systemy uzdatniania wody z wodociągów

Woda do domów i mieszkań dociera z dwóch źródeł. Pierwszym z nich jest sieć wodociągowa. Oczywiście spełnia ona wszystkie wymogi dla wody pitnej. To nie oznacza jednak, że jest wolna od jakichkolwiek problemów.

Niezależnie od regionu kraju, w sieci płynie twarda woda przyczyniająca się do powstawania osadów w instalacji i sprzęcie AGD. W związku z tym systemy uzdatniania wody wodociągowej to zautomatyzowane zmiękczacze. Na rynku dostępne są zmiękczacze z filtrami węglowymi mające dodatkowe zastosowania. Usuwają z wody smak i zapach chloru, związki organiczne, pestycydy, a także fenole.

 

Uzdatnianie wody z własnego ujęcia

Drugim źródłem zaopatrywania domów i mieszkań w wodę są własne ujęcia. Woda pochodząca ze studni zazwyczaj zawiera żelazo i mangan - w ilościach przekraczających dopuszczalne normy. Mogą pojawić się również inne niebezpieczne związki jak na przykład siarkowodór czy amoniak.  

Stacje uzdatniania wody pochodzącej ze studni muszą być wyposażone w wielofunkcyjne filtry. Takie, które usuną z niej związki organiczne, żelazo, mangan, pestycydy czy herbicydy. Co ważne, nie jest to ich ostatnie zadanie. Powinny też zmiękczać wodę z przydomowego ujęcia.