Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     separator      masz pytanie
 zadzwoń
 (22) 643 62 97

Na czym polega i czemu służy demineralizacja wody?

Najprościej ujmując, demineralizacja wody polega na usunięciu z niej soli. Proces ten można przeprowadzić na trzy sposoby: odwróconej osmozy, wymiany jonowej, elektrodejonizacji. Wodę demineralizowaną stosuje się wszędzie tam, gdzie prawidłowa praca urządzeń uwarunkowana jest stosowaniem w nich wody o wysokiej czystości, między innymi w laboratoriach, przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym, kosmetycznym czy spożywczym. Stopień odsolenia wody określa się jako przewodność elektrolityczna wyrażoną w mikrosimensach, a najwyższą czystość woda osiąga przy oczyszczaniu metodą jonową oraz odwróconej osmozy.

Technika odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza to technika, która pozwala na redukcję zanieczyszczeń nawet do 90%. Ten imponujący wynik uzyskiwany jest dzięki zastosowaniu półprzepuszczalnej membrany, przez którą przepływa woda pod zwiększonym ciśnieniem.  Cząsteczki wody przechodzą przez membranę, podczas gdy zanieczyszczenia i substancje rozpuszczone  w wodzie pozostają po stronie naporu wody. Metoda ta pozwala na filtrację bez konieczności stosowania szkodliwych środków chemicznych, ponadto ścieki powstające w jej wyniku nie są w żaden sposób szkodliwe i nie ma konieczności ich uzdatniana. Obecnie rozwój technologii powoduje, że system ten jest sprawny, szybki i wysoce wydajny. Procesami uzdatniania i demineralizacją wody w Warszawie i okolic zajmuje się nasza firma.

 

Wymiana jonowa w procesie demineralizacji

Wymiana jonowa jest procesem nieco bardziej skomplikowanym. Przeprowadza się ją w układzie dwóch kolumn, w których umieszcza się silny kwas, czyli kationit i zasadę – anionit. Oczyszczanie wody, polega na wychwytywaniu z wody zdysocjowanej soli na zasadzie wymiany jonowej. Jest to proces bardzo wydajny, aczkolwiek ze względu na zastosowanie w nim substancji chemicznych w postaci silnych kwasów i zasad wiąże się z koniecznością zagospodarowania powstających w całym procesie odpadów.

Obecnie przebieg demineralizacji wody jest silnie zautomatyzowany i przeprowadzany w przystosowanych do tego urządzeniach, łączących w sobie niejednokrotnie wiele procesów uzdatniania wody.